Kültür Sanat

Şehir ve İnsan Dergisi / Ocak Şubat Mart 2015

“PUSLU KİTALAR ATLASI” CANLANDI

 

İhsan Oktay Anar’ın unutulmayan ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, İlban Ertem’in çizgileriyle çizgi roman oldu. Üstelik üç yüz sayfaya yaklaşan kitabın tamamı bire bir kısaltmadan uyarlanarak.

 

İşe ilk olarak yazardan destur alarak başladığını söyleyen Çizer İlban Ertem, beş yılı aşkın bir süre boyunca çalışıp iki bin kadar tek resmi çizdiğini ve renklendirdiğinin de altını çiziyor. “Uzun gibi görünse de beş yıl ben çok eğlendim, keyif aldım” diyen Ertem, çizim aşamalarını şöyle anlatıyor.

 

“Önce hikâyeyi yazarım, bir sürü not alırım, bu aşamada gerekiyorsa araştırma yaparım. Karakter, mekân eskizleri karalarım, sonra storyboard ve diyaloglar ardından orijinal çizime başlarım. Hikâyeye hâkim olabilmek için bence bu sıralama olmazsa olmazdır. Tek püf noktası bunu yazdım, şöyle planladım illa öyle olacak dememek. Esnek olmak gerekiyor, hikâyenin kendi akışını takip edebilmek çok önemli. Planlanandan farklı da gelişebilir kimi zaman. Çizerken en önem verdiğim şey çizdiğim her şeyin nefes alıp verebilmesidir, duruşuyla bile bir şeyler aktarabilmesidir. Bu bir saksı da olsa fark etmez.”

 

#BazıKelimelerÇokGüzel

 

Yeni yılla beraber sosyal medyada kendini takip ettiren en güzel kültür teşebbüslerinden biri Lûgat365. İsminden de anlaşılacağı üzere yılın her günü güzel lügatimizden kelimeler paylaşarak hem kültür dünyamıza katkı yapıyor hem de yeni öğrenmemizi amaçlıyor.

 

Neredeyse tüm sosyal medya platformda #BazıKelimelerÇokGüzel etiketiyle paylaşım yapan Lûgat365 ekibi, yaptıkları açıklamada seçtikleri kelimeleri bazen derinliklerine bazen de kelimenin etimolojik hikayesine göre belirlediklerini açıklıyor. Halen geceleri dahi tarama yapmakla geçiren Lûgat365, “Kitaplarda tanıştığımız güzel kelimelerin peşine önceden de heyecanla düşerdik. Bu maceramızı tetikleyen en önemli unsur da bu oldu. Teşebbüsümüze hazırlanırken notlarımızı derledik ve sonrasında hatırı sayılır bir süre tarama yaptık kitaplardan.” diye belirtiyor.

 

Peki 365 gün sonunda bizi ne bekliyor, diye sorulduğunda ise, “365 gün sonunda, muvaffak olabilirsek, teşebbüsümüzü bir saatli maarif takvimiyle taçlandırmak ve bu takvimle de Lûgat365'i nihayete erdirmek gayesindeyiz.” diye amaçlarını belirtiyorlar.

 

YÜZYILIN FOTOĞRAFLARI BURADA

 

İstanbul, 26 Şubat’ta askıya çıkan dünyanın en prestijli fotoğraf ajanslarından Magnum Photos’un geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran ikonik fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor. 2 Ağustos’a kadar Karaköy’deki İstanbul Modern’de ziyaretçilerini ağırlayacak olan Magnum - Kontakt Baskılar

Sergisi, damağınızda fotoğrafa dair güzel bir tat bırakacağının garantisini çoktan verdi. Çünkü sergi, dünyaca tanınan üye fotoğrafçılarının birinci ağızdan hikayelerine keşfe çıkararak onların karar alma süreçlerini açık bir şekilde görme imkanı da sağlıyor.

 

Sergide Normandiya çıkarmasından 1968 Paris ayaklanmasına, Tiananmen Meydanı’ndan Vietnam Savaşı’na, Che Guevara’dan Malcolm X’e kadar bir dönemin görsel tarihine ait yapıtlar bir araya geliyor.

 

Kısaca eğer fotoğraf merakınız cep telefonunuzla çektiğiniz “selfie”lerden daha fazlasıysa bu sergiyi kaçırmayın.

 

YAŞAR KEMAL

 

Çukurova’nın bağrından çıkıp sadece Türkiye’ye değil, dünyaya barış mesajları sunan, edebiyatının efsanevi ismi Yaşar Kemal ebedi hayata intikal etti. Uzun süredir hastanede yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren büyük yazar 92 yaşında, 28 Şubat’ta gözlerini yumdu. Anadolu ile neredeyse bir olmuş, hem acılı hem coşkulu coğrafyada iyi ve kötü insanı çeşit çeşit manzaralarla yüzleştiren edebiyatımız tavan yapmış “İnce Memed” karakterli adamı, kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Türkiye’nin bütünlüğü adına her zaman savaş vermiş Kürt kökenli çınara Şehir ve Aile dergisi olarak Allah’tan rahmet dileriz.

© 2016 Kenan Aydın