Ekonomi

Ajans Dergisi / Şubat 2014

TÜRKİYE'DE YENİ BİR SEKTÖR DOĞUYOR

 

2013 yılının kapanmasıyla birlikte yıl sonu analizleri/verileri de gelmeye başladı. Türkiye’de sektörler arasında büyüme rakamlarına bakıldığında büyüme trendinde bu zamana kadar hiç adı okunmayan film sektörünün olması en dikkat çekici olanlardan. Özellikle teknik ve yapım kapasitesini her geçen gün artıran dizi film sektörü, geçtiğimiz yılsonu itibarıyla 150 milyon doları gördü.

 

Başbakanlık Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü’nün verdiği bilgilere göre 70’in üzerinde dizi film, 54 ülkeye ihraç ediliyor. Dünya çapında en çok ilgi gören dizilerin başında Muhteşem Yüzyıl,Fatmagül’ün Suçu Ne, Adını Feriha Koydum ve Aşk-ı Memnu gelirken, dünya çapında en çok izlenen diziler arasında giren Gümüş dizisinin final bölümünü sadece Ortadoğu’da 84 milyon kişi izledi.

 

İRAN YENİDEN SAHNEDE

 

İran ile Batı arasında yaklaşık 20 yıldır süren Tahran’ın nükleer programı, geçtiğimiz yıl kasım ayında P5+1 ülkeleri ile masaya oturan ve el sıkışarak kalkan İran tarafından askıya alınmıştı. Kazan-kazan stratejisine göre hareket edilip anlaşma sağlandığını vurgulayan her iki taraf görüşmelerin sonunda memnun ayrıldıklarını dile getirmişlerdi. İran kısaca nükleer programında revizeler yapacak, özellikle uranyum zenginleştirmede %5’lik dilimin tesislerinde geçmeyeceğini gösterecekti. Batı ise artık nefes alamaz duruma gelen İran ekonomisini, uygulanan ambargoyu hafifleterek, kaldırarak rahatlatacaktı.

 

Anlaşmanın üzerinden sadece iki ay geçmişti ki, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan beklenen haber geldi. Tahran yönetiminin vadettiği sınırlamalara uyduğunu kaydeden kurum, yaptırımların gevşetilmesi sinyalini de vermiş oldu. Bu sevindirici gelişmenin sadece büyük bir enerji ticaretinin üzerinde oturan İran’da yaşandığı söylenemez. İran’ın en büyük ticaret ortakları arasında gösterilen Türkiye, Hindistan ve Çin için de aynı sevindirici etki söz konusu.

 

TÜPRAŞ’A MI KESİLDİ KOÇ’A MI?

 

Özelleştirme İdaresi’nce 2006 yılında Koç-Shell grubuna devredilen TÜPRAŞ’a Rekabet Kurulu’ndan rekor ceza kesildi. Temmuz ayının sonlarına doğru emniyet ekipleri gözetiminde denetlenen ilk denetimi gerçekleştiren Maliye ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ikinci denetimini ise 4 ay sonra aralık ayında gerçekleştirmişti. Türkiye’de Fortune 500 listesine göre en çok satış yapan firma olan TÜPRAŞ’a verilecek ceza belli oldu. Yürütülen soruşturma sonuncunda 412 milyon TL para cezası kesilen TÜPRAŞ için kesilen faturanın yazılmayan kısmında Gezi olayları olduğu iddia ediliyor. Koç Ailesinin açıkça destek verdiği Gezi olayları akabinde başlayan denetimler için Rekabet Kurulu ise net konuştu: Rutin denetimler.

 

GÜNEŞİN DOĞMADIĞI 20 MİLYON İNSAN

 

Devletin güneşin doğuşunu ekranlardan verdiği bir şehir düşünün. Havanın birazcık aydınlandığı ama hâlâ karanlık olduğu bir şehir. 20 milyonluk nüfusun maskesiz gezemediği, ama hâlâ ucuz üretim için kömür yakmaya devam eden bir metropol düşünün. Evet Çin’in başkenti Pekin’den bahsediyoruz. Üretimi maksimum, maliyeti ise minimum seviyede tutmak isteyen Pekin ölüm saçmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün havadaki zararlı partikül oranında “güvenli” kabul ettiği 25 eşiğini çoktan aşan Pekin’de, ocak ayının ortasında bu oranın yaklaşık 27 kat geçildiği saptandı ve ölçüm 671 rakamını verdi. Fabrikalar yüzünden yoğun sis ve kirli hava “işgali” altında olan şehirde insanlar endüstriyel tipte gaz maskeleriyle işe giderken, çocuk ve ihtiyarların evden çıkması yasaklandı.

© 2016 Kenan Aydın