Ekonomi

Ajans Dergisi / Nisan 2014

İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI

 

TÜİK 2013 Yılı Hane Halkı İşgücü İstatistikleri’ne göre işsizlik, geçtiğimiz yıl rakamlarına göre 19 bin kişi artarak 2 milyon 809 bin rakamına yükseldi. Kabaca rakamlara bakarsak işsizliğin arttığı gibi bir tablo ile karşılaşsak da reel göstergeleri daha derinden incelemek gerekiyor. 2012 Aralık ayından 2013 Aralık ayına kadar işgücündeki artış 515 bin iken bunların 496 binine iş imkanı doğmuş. Aradaki fark olan 19 bin ise işsizler ordusuna katılmış (kaldı ki geçen sene işgücü sayısındaki artış 1 milyon 88 bin kişi idi). Sadece işsizlik oranındaki artışlara bakarak karar verildiği ülkemizde genel bir yanlış durum da söz konusu. Nüfusun sürekli arttığı Türkiye’de işgücü sayısının 28 milyon, işi olan işgücü sayısının ise 25 milyon 262 bin olduğunu alt alta yazdığımızda bardağın dolu tarafı da ortaya çıkıyor. Gelişmiş ülkelerde neredeyse sabit seyreden nüfus artışlarının Türkiye’de yukarı yönlü ivme izlemes, işsizliğe çare aranmasının yanı sıra yeni işgücü sahiplerine de iş bulmayı gerektiriyor.

 

GOOGLE GELİRE DOYMUYOR

 

ABD Kaliforniya'lı teknoloji devi Google her sektörde kendisine pay çıkartmayı çok iyi biliyor. İzlediği stratejilerle rakibi olmayan firma son hamlesini mobil içerikli reklam pastasındaki gelirini artırarak elde etti. Mobil reklamlarda PCden daha düşük bir maliyette işe başlayan Google sonunda muradına erdi. Bir önceki yıla göre reklam tıklanma oranını %ıo5 artıran şirket, 18 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Mobil reklam gelirlerinde pastanın yarısından fazla bir bölümünü elinde bulunduran teknoloji devi, gerçekleştirdiği Motorola atılımının meyvesini yiyor. Motorola'ya 12,5 milyar dolar ödeyen Google, işe işçi çıkarımlarıyla başlamış ve toplamda 5.200 kişinin işine son vermişti. Google'da hali hazırda çalışan sayısının 55 bini aştığı biliniyor.

 

TAKSİT SINIRLANDIRMASI İŞLİYOR

 

Kredi kartlarına getirilen taksit sınırlamasında ilk sonuçlar yüzleri güldürdü. Uygulamanın devreye girdiği 1 Şubat 2014 tarihinden bu yana geçen bir aylık süreyi inceleyen BDDK bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırdı. Getirilen yeni düzenleme, kredi kartlarıyla yapılan taksitsiz ödemeleri artırırken taksitli ödemelerde ise düşüş gözlendi. Toplamda kredi kartlarıyla yapılan ödeme geçen yılın aynı ayına göre %6 artarak 28,7 milyar liraya yükseldi. En sert yükseliş banka kartlarıyla yapılan ödemelerde gözlendi. %39’luk bir artış gözlenen harcamalarda toplam tutar ise 1,4 milyardan 2 milyar liraya ulaştı. Merak edilen soru ise taksitli harcamaların durumu. Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre harcamalar %18 azalarak 7,1 milyar liradan 5,9 milyar liraya geriledi. Kredi kartlarına getirilen 9 taksit uygulaması, elektronik, bilgisayar, Telekom ve kuyumculuk sektörlerinde uygulanmazken bu ürünlerin kredi kartı ile ödemelerinde geçmiş dönemlere göre payının azaldığı bilgisine varıldı.

 

SON UMUT: NİSAN YAĞMURLARI

 

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği, yağışların ise Türkiye genelinde geçen yıla göre %41 azaldığı ülkemizde çiftçinin umudu Nisan yağmurlarına kaldı. Kışlık hasadı zarar görmeden kaldıran çiftçi şimdilik büyük bir etkilenme yaşamasa da yaza endişeli bekleyişini sürdürüyor. Kırmızı mercimek ve buğday rekoltesinin düşmemesi için nisana gözünü çeviren çiftçi, sadece mevsim normallerinin üzerinde seyreden bir yağışın toparlanma belirtileri göstereceğini düşünüyor. Diğer taraftan %30’lara düşen barajlardaki doluluk oranı değil sadece alarm veren, aynı zamanda toprağın nem oranı da alarm veren seviyelerde. Mevsim normallerine göre yeterli kar yağışının da gözlenmediği ülkemizde uzmanlar, toprağın üzerini örten karın da, topraktaki nem açısından yağmurdan çok daha etkili olduğunu söylüyor. 2011 yılında Rusya’da meydana gelen son 130 yılın en kurak yılı fiyatların %60, yine geçtiğimiz yıl ABD’de etkili olan kuraklık ve felaketler sonucu buğday fiyatlarının %60 artmasına sebep olmuştu.

© 2016 Kenan Aydın