Dünyadan

Ajans Dergisi / Şubat 2014

İSRAİL

ŞARON ÖLDÜ!

 

Tarihin kaydettiği sayılı katil liderlerden biri olarak tanınacak olan İsrail eski Başbakanlarından Ariel Şaron 8 yıllık bitkisel hayatın ardından nihayet 11 Ocak’ta öldü. 25 yaşındayken yaptığı Kibya katliamı ile başlayan kıyımlarına Sabra ve Şatilla kamplarına düzenlediği katliamlarla devam eden Şaron, 2000 yılında El Aksa Camii’ne gerçekleştirdiği saldırılarla anılıyor.

 

AVUSTRALYA

BİRİSİ KÜRESEL ISINMA MI DEDİ?

 

Küresel ısınma uyarılarına hemen her ortamda sırt çevirsek de yanı başımızda olduğu/yaşandığı bir gerçek. Aşırı yağışlar, tayfunlar, kasırgalar ve seller küresel iklim değişikliğinin sonuçlarından sadece birkaçı. Son olarak Avustralya’da yaşayan aşırı sıcaklar alarm seviyesinde olduğumuzu bir kez daha hatırlattı. Termometrelerin gölgede 45 C’yi geçtiği ülkede, değişen iklim olaylarına uyum sağlayamayan yaklaşık 100 bin yarasanın çok kısa bir sürede ağaçlardan düşerek öldüğü gözlemlendi. Yarasalarda izlenen en trajik hadise ise hayatta kalmaya çalışan yarasaların vücut sıcaklıklarını dengelemek için asılı haldeyken üzerlerine işemeleri.

 

ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ

SOYKIRIMA DOĞRU

 

Gün geçmiyor ki Afrika’dan çatışma ve ölüm haberleri gelmesin. Cezalandırma kültürünün ölümle sonuçlandığı kıta ülkesi ise şu sıralar Orta Afrika Cumhuriyeti. Müslüman ve Hristiyan grupların kendi içinde silahlandığı,  çocukların dahi kafalarının kesildiği, köylerin tamamen yakıldığı ülkede, 4,6 milyon nüfusun yarısı yardıma muhtaç. Çoğunluğu Müslüman Seleka grubu ile Anti-Pala adlı Hristiyan grubun çatışmalarda başı çektiği Orta Afrika’da, şimdilerde Afrika Birliği’nden “Barış Gücü”nün ülkeye konuşlandırılması gündemde.

 

SURİYE

55 BİN KAREDE ESED HATIRASI

 

Esed rejimine bağlı olarak 13 yıl askeri polis olarak görev yapan yetkili, Suriye’yi dünyaya daha net gösterdi. İç savaş boyunca rejime bağlı askeri hastanelere ölü olarak getirilen kişilerin yüz ve beden fotoğraflarını çeken bu kişi sonunda dayanamayarak muhalif saflarına katıldı. İki yıl boyunca çektiği 55 bin fotoğraf, şimdi savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlar konusunda söz sahibi uluslararası hukukçular ile adli tıp ve adli fotoğraflar konusunda uzman kişilerden oluşan özel bir komisyonda.

 

RUSYA

OYUNLARIN ALTINDAKİ MEZAR

 

Tarihinde ilk defa Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan Rusya, tüm varlığıyla dünyaya değişen Rus yüzünü gösterme gayretine girdi. Şubat ayında Soçi kentinde gerçekleşecek olan olimpiyatlar, Rusya tarihinin en büyük güvenlik önlemini aldığı bir rekora da imza atıyor. Sebebi ise tam 150 yıl önce Rus İmparatorluğu’nun işlemiş olduğu ve hâlâ Rusya’nın kabul etmediği Çerkez Soykırımı. İnşa edilen olimpik köyün Rusya’nın bakmaktan imtina ettiği toplu mezarların üzerine kurulduğu iddiası ise ayrı bir kara leke olarak olimpiyatların ve Rusya’nın üzerinde duruyor.

 

AMERİKA

KONU ENERJİ! GERİSİ TEFERRUAT

 

Amerika’nın Virginia eyaletinde şehir şebeke suyuna kimyasal madde karıştığı tespit edilerek olağanüstü hal ilan edildi. Elk Nehri kıyısındaki kömür yıkama deposundan nehre karıştığı tespit edilen 181.700 ton kimyasal hem şehir hayatını hem doğal hayatı felç etti. Sadece tuvaletlerde sifon suyu olarak kullanımına izin verilen eyalette skandal olan ise; işletmenin ikinci defa aynı hatayı yapmasına rağmen hiçbir denetime tabi tutulmaması.

© 2016 Kenan Aydın