Dünyadan

Ajans Dergisi / Ocak 2014

UKRAYNA

YA RUSYA YA AB

 

Başkent Kiev’de Kasım ayının sonlarına doğru başlayıp Aralık ayına kadar devam eden hükümet karşıtı gösteriler ilk defa bir ülkenin AB için ayaklandığını ve etkin protestolara giriştiğini gösteriyor. Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in AB ile Ortaklık Anlaşması’nı askıya aldığını açıklamasıyla dondurucu soğuğa rağmen Kiev meydanlarının 200 binden fazla göstericilerle doldu. Lenin heykellerinin dahi parçalandığı protestolarda gerekçe ise basit: Rusya’nın Ukrayna’nın geleceğinden elini çekmesi!

 

JAPONYA

EVSİZLER FUKUŞİMA'DA

 

Fukuşima Nükleer Santrali’nde meydana gelen nükleer kazanın üzerinden 34 ay geçti. Yaşanan nükleer felaket hâlâ önlenebilmiş değil. Fukuşima’dan gelen son haberler ise nükleer sızıntının gün geçtikçe çevreye daha da yayıldığı yönünde. Japonlar o kadar aciz kaldılar ki Fransız Le Monde gazetesine göre tesiste yasa dışı olarak evsiz ve kimsesiz işçi çalıştırılmaya başlanmış. Gerekçe: yüksek radyasyon sonucu yaşanacak ölümlerin basında yer almaması için sessiz ölümler istenmesi.

 

RUSYA

ÜÇ ÇOCUK FIRTINASI

 

Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin, ailelerden en az 3 çocuk yapmalarını istedi. Aile yapısında artık en ez 3 çocuğun standarda bağlanması gerektiğini savunan Putin, yerel yöneticilere seslenerek demografik yapıların gözden geçirmelerini de tavsiye etti. Açıklamalarıyla Başbakan Erdoğan’ı hatırlatan Putin, Rusya’nın Sovyet döneminden sonra her yıl 300 bin kişi küçüldüğünü hatırlatarak ilk defa 2012 yılında rakamın pozitife geçtiğini vurguladı.

 

İZLANDA

İLK KEZ POLİS BİRİSİNİ ÖLDÜRDÜ

 

İzlanda polisi tarihinde ilk kez bir kişiyi hedef alarak öldürdü. 1918’teki bağımsızlığının ardından 323 bin nüfusuyla genelde sakin bir hayat gözlenen İzlanda’da bir ilk yaşandı. Evinden rastgele ateş açan ve ikna edilemeyen bir kişi uzun uğraşların sonuç vermeyince polis tarafından hedef alınarak öldürüldü.

 

GÜNEY AFRİKA

MANDELA UĞURLANDI

 

Barış kelimesini her daim hayatında bir adım öne çıkaran Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Siyahilere hak ve adalet mücadelesi verdiği için 18 yılını Roben adasında 4,5 metrekarelik hücrede olmak üzere 27 yılını hapishanede geçiren ve daha sonra Güney Afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı olarak hücresinden çıkan Mandela’ya yüzyılın en büyük cenaze töreni ile veda edildi.

 

SURİYE

GÜNDE 130 ÖLÜ

 

İç savaşta üçüncü yılına girmeye hazırlanan Suriye’de bir yandan kıyımlar yaşanırken bir yandan da hayatta kalma mücadeleleri veriliyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) Mart 2011 tarihinde başlayan iç çatışmalar ve ardından gelen iç savaş neticesinde olayların başladığı günden günümüze kadar geçen 1000 günde yaşanan kıyımı raporlaştırdı. Rejim güçleri geçen bin günde yönetim karşıtlarına yönelik yaptıkları operasyonlarda 102.759’u sivil olmak üzere 129.403 Suriyeli hayatını kaybetti.

© 2016 Kenan Aydın