Dünyadan

Ajans Dergisi / Nisan 2014

MALEZYA

TEK SEFERDE 239 CAN

 

Dünyanın en güvenilir yolculuğunun uçak seyahati olduğu söylenir. Bir yığın prosedürün ardından havalanan uçakların kaza riskini minimize ettiği dillendirilir. Hal böyle olunca az da olsa yaşanan uçak kazaları dünya gündeminde yer bulabiliyor. Son olarak Malezya’dan Çin’e gitmek üzere havalanan 239 kişinin bulunduğu uçak Hint okyanusunda önce kaybolmuş, ardından iki haftayı aşan bir süre boyunca da haber alınamamıştı. Sonunda açıklama İngiltere Hava Kaza Soruşturma Birimi’nden geldi. Malezya Başbakanı tarafından yapılan açıklamada tüm yolcu ve mürettebatın kurtulamadığına artık şüphe kalmadığı dile getirildi. Geriye ise 239 ocağa düşen ateş kaldı.

 

SURİYE

BIÇAK SIRTI: SÜLEYMAN ŞAH

 

Gün geçmiyor ki Suriye’de yaşananlar Türkiye’yi etkilemesin. Esed rejiminin paramiliter yapısı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Terör Örgütü Türkiye’yi Suriye savaşına çekme gayretinde. Son gelen haberlerde Türkiye’nin ülke dışındaki tek toprağı olma özelliğindeki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun da bulunduğu kenti, IŞİD’e bağlı yaklaşık bin teröristin sardığı belirtiliyor. Sınırımızın 30 kilometre ilerisinde bulunan türbe ve karakol için ise TSK’nın üç farklı eylem planında çalıştığı ve harekete geçmeye hazır olduğu söyleniyor. İlk aşamada havadan operasyonla müdahale, yetmezse kara birlikleri, son olarak da kobra tipi taarruz helikopterlerinin gönderilmesi planlar arasında. Şimdi bıçak sırtında bulunan türbe tüm dengeleri değiştirebilecek konumda.

 

LİBYA

BABASINA YAPILANLAR OĞLUNA DA YAPILACAK MI?

 

Arap Baharı en olmaz denilen ülke idi Libya. 42 yılını iktidarda geçiren Muammer Kaddafi’nin çelikten ellerine geçirdiği kadife eldiveniyle kurduğu rejimin on yıllarca süreceği söylenirdi. Ne hazindir ki, 2011 yılında çıkan devrim ateşinde linç edilerek halkı tarafından öldürüldü. Gitmesini herkes istese de öldürülürken çekilen görüntüleri hiç kimse tasvip etmedi. Yeni Libya hükümetinin Kaddafi’nin tüm aile bireyleri hakkında yakalama kararı çıkarması ve yargılayacağını bildirmesi üzerine en yakın aile bireylerine yönelik operasyon da başlamıştı. Nijer’de olduğu bilinen ve son yakalanan ise oğlu Es-Saidi oldu. Bakalım baba Kaddafi’ye yapılanlar oğul Kaddafi’ye de yapılacak mı?

 

KIBRIS

BARIŞ İSTİYOR

 

KKTC, 1983 yılında bağımsızlığını ilan etse de temelleri 50 yıl öncesine dayanıyor. Kökü derinde olan, Türkiye’nin 82. vilayeti konumundaki Kuzey Kıbrıs artık çözüm istiyor. Bunu her haliyle gösteren ada Türkiye’nin önünde de çözmesi gereken konuların başında yer alıyor. 2005 yılında imzalanan AB uyum protokolünde 10 müzakere başlığının çözümünün Kıbrıs’tan geçtiğini açıkça vurgulayan AB, o günden bu yana tavrını değiştirmedi. Tarafların da artık barış istediği Kıbrıs’ta atılan yeni adımlar taze kan niteliği taşıyor.

 

ALMANYA

15 MİLYON EURO DAHA FAZLA

 

Futbol sadece futbol değildi. Bu söz Almanya’da bir kez daha tecelli etti. Almanya Birinci Futbol Ligi’nde mücadele eden Bayern Münih’in Başkanı Uli Hoeneb, vergi kaçakçılığı suçlamasıyla yargılandığı davada toplamda 18,5 milyon Euro vergi kaçırdığını itiraf etti. Vergi konusunda hatalı davrandığını mahkemede dile getiren başkanın vurucu cümlesi, sanılanın aksine iddianamedeki 3,5 milyon Euro’dan 15 milyon Euro daha fazla vergi kaçırdığını itiraf etmesi oldu. Başkanı bu itirafa iten sebep ise Almanya’da yeni yılda çıkan ceza indiriminden yararlanma umudu.

© 2016 Kenan Aydın