Dünyadan

Ajans Dergisi / Mart 2014

PAKİSTAN

ESKİ CUMHURBAŞKANINA SİVİL YOLU

 

Tarihinde ilk defa cumhurbaşkanını yargılayan Pakistan’da 24 Aralık 2013’ten beri hareketli günler yaşanıyor. Pakistan Hükümetince açılan davada eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, 2007 yılında olağanüstü hal ilan ederek Pakistan anayasasının 6. maddesini ihlal ettiğini ileri sürerek vatana ihanet suçlaması ile dava açmıştı. 2 Ocak’ta görülen davanın 3. duruşmasına katılmak üzere yola çıktığında kalp krizi geçirmiş ve 20. duruşmaya kadar mahkemeye katılmamıştı. Daha sonra mahkemelere katılan eski cumhurbaşkanının askeri mahkemece yargılanma talebi de reddedildi. Müşerref’e de sivil mahkeme yolu gözükmüş oldu.

 

GÜNEY KORE

4’Ü GEÇTİK 5G’YE HAZIR MIYIZ?

 

Türkiye 2014 yılı sonunda 4G’ye geçme planları yapa dursun Güney Kore 5G teknolojisine 2017’te denemeye başlayacağını açıkladı. Güney Kore Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 4G LTE’ye göre 1000 kat daha hızlı olan 5G için bakanlık 1.6 milyar dolar yatırım bütçesi ayırdı. 5G ile kullanıcıların 800 MB’lık bir film dosyasını sadece 1 saniyede indirebilecekleri açıklanırken 2020 yılında ise tamamen projenin hayata geçmesi planlanıyor.

 

BANGLADEŞ

14 İDAM DAHA

 

Bangladeş’te Cemaat-i İslami Partisi liderlerinden Abdülkadir Molla’nın 12 Aralık’taki idamının ardından ülkede sular bir türlü durulmadı. Bangladeş hükümeti, 2010 yılında kurduğu mahkeme ile bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçların araştırılmasını istemişti. 1971’deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla idama mahkum edilen Molla’nın idamı karar alındıktan sonar hemen gerçekleştirilmişti. Ülkede kaosa sebep olan olay hâlâ dinmiş gözükmüyor. Üstelik mahkeme yeni bir skandala imza atarak aralarında Cemaat-i İslami lideri Matiurrahman Nizami’nin de olduğu 14 kişiye idam cezası verdi.

 

MISIR

MISIR’DA HÜKÜMETİN İSTİFASI HAYIR MI ŞER Mİ?

 

Özellikle siyasette istifalara alışık olmadığımız bir gerçek. İtalya’da ise durum tamamen farklı. İtalya Başbakanı Enrico Letta, kendisinin de üye olduğu geniş tabanlı sağ-sol koalisyon hükümetinin büyük ortağı konumundaki Demokratik Parti’deki (PD) desteğini kaybedince istifa etti. Gözler, en kısa zamanda siyasi parti temsilcileriyle istişarelere başlaması beklenen Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’da. Letta’nın, 10 aylık görev süresinde ekonomik reformlar ve işsizlikle mücadele konularında yetersiz kaldığı eleştirileri yapılmıştı.

 

İNGİLTERE

DÜNYA KURAKLIKTAN İNGİLTERE SELDEN AĞLIYOR

 

İngiltere’de neredeyse Şubat ayı boyunca etkili olan sağanak yağış ve şiddetli fırtına hayatı felç etti. Ülkenin güney ve güneydoğusunda birçok ev ve iş yeri sular altında kaldı. Selden zarar görenler bölgeden tahliye edildi. Tutulan kayıtlara göre İngiltere son 248 yıldan bu yana en yağışlı ayını geçiriyor. Londra’nın dış kesimlerinde bulunan birçok banliyö sular altında kaldı. Sağanak  yağış ve hızı saatte 160 km’ye varan fırtına nedeni ile kırmızı alarm verilen ülkede alarm seviyesinin bu denli yükseltilmesi hayati risk bulunduğuna işaret ediyor. Rakamlar ise feceat; 3 ölü, 500 yaralı, 50 bin elektriksiz ev.

 

ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ

15 BİN SİVİL KUŞATMA ALTINDA

 

Dünyada Müslüman coğrafyalarda mezalim devam ediyor. En dramatik sahne ise Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanmaya başladı. 2013 yılı başlarında start alan siyasi belirsizlik hâlâ aşılabilmiş değil. Günümüze kadar gelen bilanço ise güpegündüz yol ortasında katledilen insanlardan, iç savaştan ve kıyımdan ibaret. Birleşmiş Milletler’in açıkladığı son veriler, ülkede çoğunluğu Müslüman 15 bin sivilin kuşatma altında olduğunu gösteriyor. Silahlı gruplarca tehdit edilen halkın sıkışıp kaldığı ülkeye Fransa 5 Aralık’ta operasyon düzenleme kararı almıştı. Fransız Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre operasyonların maliyeti 100 milyon Euro’ya ulaştı.

© 2016 Kenan Aydın